O programie

Wszystko zaczęło się od realizacji dwóch ekspedycji przyrodniczych do Tanzanii (Afryka 2012,2014) podczas których zbierałem materiał fotograficzno-filmowy. Zdjęcia i filmy ukazujące piękno królestwa dzikich zwierząt wykorzystuję do tworzenia filmów edukacyjnych, które stanowią nieodłączną część interaktywnych lekcji dla dzieci, które prowadzę w rytmie afrykańskich bębnów, w ramach Szkoły Muzyki Bębnów dla Dzieci – Rytmiczna Radość. Zajęcia o charakterze podróżniczym, przyrodniczymi i kulturowym są doskonałym narzędziem pobudzania różnych talentów polskich dzieci i ubogacania ich wiedzy o otaczającym nas świecie.

Podczas trwania drugiej wyprawy miałem kilkudniowy przystanek w miejscowości Kondoa. Odwiedziłem wtedy pobliską wioskę Kidongo Cheusi, aby zobaczyć na własne oczy dwa duże zbiorniki na wodę deszczową, które udało się kupić dla dzieci ze szkoły podstawowej. Kidongo Cheusi – wioska w Tanzanii leżąca w górzystej krainie porośniętej dziewiczym buszem przy trasie Dodoma-Arusha, 2 km na wschód od miasta Kondoa. Nazwa „Kidongo Cheusi” w języku suahili oznacza: „Czarna Ziemia”. Społeczność dzieci przyjęła mnie bardzo radośnie. Zakochałem się w tym miejscu i w ludziach zamieszkujących małą wioskę otoczoną dziewiczym buszem. Postanowiłem zaopiekować się 265 osobową społecznością dzieci i zrobić wszystko, aby miały szanse rozwijać swoje talenty.

 

Po powrocie do Polski podzieliłem się moimi odkryciami i marzeniami z przyjaciółmi z Fundacji Dzieci-Dzieciom: Rafałem Opalińskim i Bogdanem Malinowskim. Pomysł zatroszczenia się o rozwój talentów dzieci szkolnych z Kidongo Cheusi został przyjęty z wielkim entuzjazmem! Tak rozpoczęła się nasza wspólna przygoda z programem Kidongo! Od września 2014 roku w rytmie afrykańskich bębnów opowiadamy o życiu dzieci w Tanzanii, zbieramy fundusze i robimy wszystko co w naszej mocy, aby dzieci pomagały dzieciom w rozwijaniu różnorodnych talentów wzajemnie się ubogacając!

 

W pierwszym etapie programu chcemy zatroszczyć się o rozwój podstawowych talentów. Talent zdrowego życia, chcemy rozwinąć przez budowę studni głębinowej. Talent chęci do nauki i poznawania świata chcemy wzmocnić przez remont i wyposażenie szkoły podstawowej. Talent czytania i pisania rozwiniemy przez ofiarowanie dzieciom lampek solarnych, które umożliwią naukę po zachodzie słońca. Chcemy także wspierać rodzinną przedsiębiorczość, aby rodzice mogli zdobywać fundusze na edukacje i rozwój własnych dzieci.

 

Dzieciństwo to niesamowita przygoda odkrywania talentów! W tę podróż chcemy zabrać jak najwięcej dzieci – w tym dzieci z Kidongo Cheusi.

Krystian Tyrański
Twórca Programu Kidongo.


Projekt KIDONGO realizowany jest przez Fundację Dzieci-Dzieciom i Szkołę Muzyki Bębnów dla Dzieci Rytmiczna Radość